PODUZETNIČKO – RAZVOJNI CENTAR OPĆINE ERDUT I PROJEKT SLOVAKE.EU

Predstavljanje povodom međunarodnog dana materinjeg jezika u Slovačkom centru za kulturu Našice učenicima Osnovne škole kralja Tomislava. U svijetu se na današnji dan po četrnaesti puta obilježava Međunarodni dan materinjeg jezika, dan koji je u studenom 1999. Generalna konferencija Organizacija za obrazovanje, znanost i kulturu pri Ujedinjenim narodima (UNESCO) proglasila međunarodnim danom materinjeg jezika. Cilj je podrška u zaštiti i održanju svih jezika svijeta s naglaskom na izgradnju svijesti o vrijednosti materinskog jezika. Ovaj dan materinjeg jezika prigodno smo obilježili 24. a 26. veljače u Slovačkom centru za kulturu Našice u suradnji sa vodstvom osnovne škole kralja Tomislava iz Našica i njenim učenicima, koji pohađaju sate njegovanja slovačkog jezika i kulture. Dana 24. veljače ugostili smo učenike petog razreda, a dva dana kasnije učenike šestog razreda. Učenici su došli u pratnji učiteljice slovačkog jezika Ane Marošević, a obilježavanju su prisustvovali ravnateljica Vlatka Zahirović, psihologinja Ana Kuric i knjižničarka Ivana Ostrički. Uvodno je tajnica Saveza Slovaka Branka Baksa učenike upoznala sa brojem škola u kojima se uči slovački jezik i gdje se ove škole nalaze, kao i sa brojem učenika koji pohađaju slovački jezik. Učiteljica Ana Marošević zajedno sa učenicima Melani Mihalek, Katarinom Javorček, Sandrom Ivanišević i Andreom Ivanišević predstavila je značaj i ulogu Međunarodnog dana materinjeg jezika. Stihove pjesme Materinská reč interpretirali su Lorena Glavati, Dominik Vidu, Andrea Ivanišević i Dino Bereš. U izvedbi Dominika Vida prisutnima je predstavljena pjesma Domov M. Rufúsa. Učenici šestog razreda prezentirali su vlastitu literarnu tvorbu na slovačkom jeziku, i to Lorena Prišć, Petar Oštrić, Monika Ivanek, Josip Duvnjak, Ivan Pinter, Mirta Sabo, Katarina Resler, David Kovačević, Tena Horvatović, Patricija Szabo, Mateo Budoš i Nikola Ivanišević. Ravnateljica Slovačkog centra za kulturu Našice Sandra Kralj Vukšić predstavila je projekt učenja slovačkog jezika Slovake.eu. U uvodu je naglasila da Slovaci u Hrvatskoj s ciljem održanja slovačkog jezika djeluju na različitim razinama a najnovije se nudi mogućnost učenja slovačkog jezika putem internetskog portala www.slovake.eu, koji omogućava besplatno učenje jezika na brz, jednostavan, moderan, praktičan i zabavan način. Portal je rezultat projekta provedenog u razdoblju 2009. -2011. godine, nositelj kojega je slovačka agencija Edukácia@internet. Europska unija, koja je ovaj projekt financirala, zbog velike uspješnosti krajem 2013. godine potvrdila je interes za nastavkom projekta. Tako na projektu danas sudjeluje devet partnera iz sedam europskih zemalja – Slovačke, Poljske, Mađarske, Njemačke, Francuske, Litve i Hrvatske. Stranica je dostupna na devet jezika (engleskom, njemačkom, esperantu, talijanskom, francuskom, litvanskom, poljskom, mađarskom i slovačkom) kojima će se uskoro pridružiti hrvatski. Uloga hrvatskog partnera Poduzetničko-razvojnog centra općine Erdut je portal učiniti dostupnim korisnicima hrvatskog jezika. Portal je primjeren za sve dobne skupine korisnika, ali i kao pomoć u nastavi, a njegova najveća prednost je neograničeno vrijeme korištenja i stalna dostupnost putem interneta. Nakon kratkog predstavljanja projekta učenici su isprobali ovu mogućnost učenja jezika korištenjem kviza i drugih dostupnih igara. Učiteljici je za potrebe nastave, a u slučaju nedostupnosti interneta uručen CD sa sadržajem ove web stranice. Zahvaljujemo na posjetu i prigodnim darovima našim najmlađim suradnicima, na kojima svijet ostaje. Želimo im ugodno učenje materinjeg jezika. Vjerujemo da će web stranica slovake.eu zabilježiti veliki broj korisnika, a u prigodi Međunarodnog dana materinjeg jezika i Vama, dragi čitatelji preporučam Slovake.eu web portal za učenje slovačkog jezika. Dr.sc. Sandra Kralj Vukšić

Galerija slika

Skip to content