20 OBLJETNICA POTPISIVANJA ERDUTSKOG SPORAZUMA I DAN OPĆINE ERDUT

U Erdutu je 12.11.2015. obilježena 20 obljetnica potpisivanja Erdutskog sporazuma, koji je bio okvir za uspostavu mira i reintegraciju hrvatskog Podunavlja u ustavno pravni poredak Republike Hrvatske. Proslavu su, pod pokroviteljstvom predsjednice RH i Vlade RH, organizirali Općina Erdut, PORC Erdut, KZC Milutin Milanković, komunalno poduzeće Čvorkovac i Vinarija Erdut, gdje je taj dokument i potpisan 1995. godine. Samu organizaiju događanja pomogli su i volonteri općine Erdut. Načelnik Općine gosp. Jugoslav Vesić rekao je kako je 12. studenoga važan datum ne samo za Erdut, nego i za cijelu regiju jer je donio mir, a nakon toga i razvoj općine pa na taj dan Općina Erdut obilježava Dan općine sve do danas. Među cijenjenim gostima bili su Ivica Vrkić, izaslanik predsjednice RH i neposredni sudionik u realizaciji Erdutskog sporazuma sa hrvatske strane, Domagoj Hajduković, izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora, Arsen Bauk, izaslanik Vlade RH, predstavnici diplomatskog kora u RH: veleposlanica Kraljevine Norveške Astrid Versto, izaslanik japanskog veleposlanika – prvi tajnik za politička pitanja Yukihiro Takeya, izaslanik američkog veleposlanika – treći tajnik veleposlanstva Jacob Greenberg, izaslanik ministra vanjskih poslova Republike Srbije – pomoćnik za konzularne poslove i dijasporu Dragan Momčilović, generalni konzul Republike Srbije Živorad Simić, predsjednik Srpskog narodnog vijeća Milorad Pupovac, neposredni sudionik u realizaciji Erdutskog sporazuma Vojislav Stanimirović, čelnik SDSS-a, predsjednik Zajedničkog vijeća općina Dragan Crnogorac, župan vukovarsko-srijemski Božo Galić i njegov zamjenik Đorđe Ćurčić, dožupani osječko-baranjski Željko Kraljičak i Jovan Jelić, predsjednik erdutskog Općinskog vijeća Jovo Vuković, predstavnici općina Borovo, Markušica, Trpinja, Negoslavci, Jagodnjak i Šodolovci, načelnik PU osječko-baranjske Milan Barićević, donačelnici Općine Erdut Dario Vulić i Slobodan Narančić i drugi uzvanici. Zaključeno je kako je dan potpisivanja Erdutskog sporazuma iznimno važan te je predloženo da taj dan postane Danom mira. Svečanost su prigodnim programom uljepšali solisti i članovi Opere HNK Osijek Sanja Toth, Robert Adamček i Igor Valeri te glumac Miroslav Čabraja. Proslava je kasnije nastavljena svečanom sjednicom općinskog vijeća i obilježavanjem Dana općine Erdut. Načelnik općine Erdut, direktorica Poduzetničkog centra gosp. Bojana Orsić i direktorica komunalnog poduzeća Čvorkovac iznijeli su što je to napravljeno u proteklih godinu dana. Poduzetničko-razvojni centar općine Erdut lokalna razvojna agencija Jelena Eklemović, dipl. menadž. u turizmu
Skip to content