8. FORUM O ORGANSKOJ PROIZVODNJI SELENČA

Dana 26.09.2014. godine direktorica Poduzetničko razvojnog centra gđa. Bojana Orsić i poduzetnica Slađana Savadinović iz Dalja sudjelovali su na ovogodišnjem 8. Forumu o organskoj proizvodnji u Selenči. Tema ovogodišnjeg foruma je „Inovacije u organskoj proizvodnji“, a na forumu su sudjelovali predavači iz Srbije, Hrvatske, Italije i Slovačke uz prisutnost predstavnika Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Makedonije. Forum su svečano otvorili gđa. prof. Branka Lazić iz Centra za organsku proizvodnju, gosp. profesor dr. Miroslav Vesković, rektor Univerziteta u Novom Sadu, kao i gosp. dr.h.c. prof.ing. Peter Bielik, rektor Poljoprivrednog Univerziteta iz Nitre. O aktivnostima centra u proteklih godina dana govorio je gosp. Jozef Gašparovski, predsjednik centra za organsku proizvodnju. U prvom dijelu programa predstavili su se gosp. Stjepan Tanić iz regionalne kancelarijae za Evropu i centralnu Aziju FAO( Food and Agriculture organisation), kao i gosp. profesor Radovan Pejanović sa temom formiranje klastera u funkciji razvoja organske proizvodnje. Doc.ing. Jan Brindza se predstavio sa temom pčelinji polen kao izvor hrane i indikator organske proizvodnje, a gđa. prof. Nada Korać sa temom proizvodnja organskog vina. Rezultate projekta APP4INNO predstavio je dr. Predrag Ikonić, a iz Eco Rural Neta Osijek gđa. Ljiljana Olujić govorila je o kvadratura eco kruga. U drugom dijelu programa govorili su gosp. Stanislav Šilhar- Inovacije u preradi organskih proizvoda, gosp. Dejan Zvekić- Inovacije u marketingu organskih proizvoda, gđa. Olivera Radovanović- Mapa organskih proizvođača Vojvodine kao rezultat projekta i gđa Nada Mišković- Nacionalni akcioni plan za organsku proizvodnju Republike Srbije. Upriličen je i obilazak 8. Festivala tradicionalne hrane-tipičnih proizvoda organskog kvaliteta sa degustacijom. Sudionici izložbe su bili članice centra za organsku proizvodnju iz Selenče, učesnici projekta APP4INNO iz Hrvatske i Srbije, članovi udruženja Eco Energy iz Sombora, Srednja poljoprivredna škola Bač i Srednja ugostiteljska škola Novi Sad. Poduzetničko razvojni centar općine Erdut Jelena Eklemović, dipl.menadž.u turizmu

Galerija slika

Skip to content