AGROBIORAZNOLIKOST U FUNKCIJI STVARANJA TURISTIČKOG PROIZVODA

Nakon promišljanja o klasterima i modelima poslovnog udruživanja nastavlja se edukacija putem radionica namijenjenih pružateljima turističkih usluga. Radionice su sastvani dio projekta Turistika, koje udruga Slap uz partnerstvo sa općinom Erdut i DDRFK iz Mađarske provodi iz prekograničnog programa Hrvatska-Mađarska. Sam cilj projekta je stvoriti interesno partnerstvo ključnih dionika i razviti pakete turističkih usluga, koji će biti prilagođeni suvremenim trendovima i zahtjevima ciljanih tržišta, te pokrenuti rad virtualne turističke agencije Panona adventure. Radionica o agrobioraznolikosti održana je u Kopačevu, u okviru eko-imanja obitelji Gusak na Orlovom putu. Voditelj radionice je bio Mr.sc. Roman Ozimec, ekspert, znanstvenik i istraživač koji nas je proveo kroz područja važna za razumijevanje gospodarskih i posebice turističkih potencijala agrobioraznolikosti Slavonije i Baranje. Odgovoreno je i na pitanja što sve čini naše autohtono blago i koliki dio toga ne znajući gubimo. Akcent je stavljen na bioraznolikost, baštinu i gospodarstvo, kao i značaj agobioraznolikosti u funkciji gospodarstva i turističke ponude regije, ali i kako očuvati domaće sorte tamo gdje su one i nastale – na poljima, u vrtovima, u proizvodnji. Predavač je naglasio važnost agrobioraznolikosti i pozvao na stvaranje jake mreže uzgajivača povezane sa znanstvenim i savjetodavnim institucijama, ocjenjujući da takva „butik“ poljoprivreda predstavlja našu posebnost koja se u svijetu više cijeni. Domaće sorte voća i povrća i pasmine stoke osnovni su resurs za održivu proizvodnju. Ovim se dokazuje važnost očuvanja tradicijskih gospodarstava kao i činjenica da neraskidiva veza čovjeka i prirode stvara posebno vrijedne i raznolike ekosustave. Svi sudionici su kroz interaktivu radionicu osmislili agrobioraznoslikost svog kraja. Što je to, kako prepoznati agrobioraznolikost i na kraju je staviti u ponudu i funkciju stvaranja i razvoja turističkog proizvoda. Predstavnci našeg kraja bili su zaposlenici Poduzetničko razvojnog centra općine Erdut Siniša Bulajić i Jelena Eklemović, Turističke zajednice općine Erdut Darko Barjaktarević, kao i eko proizvođači s područja općine Erdut Alma Mihaljević i Verica Mikić. Jelena Eklemović, dipl. menadž. u turizmu, osoba na stručnom osposobljavanju

Galerija slika

Skip to content