EDUKATIVNO-INFORMATIVNI DAN ZA POLJOPRIVREDNIKE „Poljoprivredni četvrtak“

Dana 16.03.2017. godine vrijeme je sada već po tradiciji bilo posvećeno poljoprivrednim proizvođačima sa područja općine Erdut ali i šire. Još jedno po redu savjetovanja za naše poljoprivrednike održano je prema konceptu predavanja u suradnji sa kolegama iz HRVATSKE POLJOPRIVREDNE SAVJETRODAVNE SLUŽBE iz Osijeka. Već uhodana i dugogodišnja suradnja sa ovom institucijom rezultirala je po tko zna koji put pravovremenim i pravovaljanim informacijama za naše poljoprivrednike. Predavanja su bila namijenjena za vinare i vinogradare, te uzgajivače stoke. Tema za vinare se odnosila na Fitoplazmu vinove loze, odnosno bolest zlatne žutice, koju prenosi   američki cvrčak. Ova bolest je iznimno opasna za vinograde jer rezultira potpunim vađenjem čokoća, te izazivanjem velike štete vinogradarima. Bolest se sve više širi u vinogradima na području RH, a predavači iz Savjetodavne službe su proizvođačima pružili informacije o detekciji bolest i koracima nakon nje. Predavanje za stočare se odnosilo na tzv. Nitratnu direktivu, te pravilima za upravljanje stajskim gnojem na gospodarstvima. Proizvođači su bili najviše zainteresirani za zakonske norme i obvezu glede njih, te na skladištenje gnoja na gospodarstvima (u tekućem i krutom stanju), kao i o načinu izvoza na polje. Na ovom bloku predavanja stočari su dobili veoma važne informacije o tome kako se norme nitratne direktive predstavljaju za Osječko-baranjsku županiju samo kao preporuka, jer naše područje nije proglašeno osjetljivim za nitrate. Pored ovih informacija poljoprivrednici su dobili informacije o novostima vezanim uz izravna plaćanja u poljoprivredi. Predavanje je bilo interaktivnog karaktera, poljoprivrednici su postavljali pitanja s ciljem dobivanja što detaljnijih informacija. U Dalju, 17.03.2017. Siniša Bulajić, dipl.ing.agr.
Skip to content