Kroz program obrazovanja poduzetnika i obrtnika na raspolaganju 18 mln kuna

Natječaj za bespovratna sredstva iz programa “Obrazovanje za poduzetništvo i obrt” otvoren je do 1. listopada, vrijedan je nešto više od 18 milijuna kuna, a poduzetnicima nudi mogućnost financiranja projekata u vrijednosti od 30 do 300 tisuća kuna. Istaknuto je to na informativnom danu povodom natječaja za bespovratna sredstva iz tog programa, koji su danas otvorili ministri rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić te poduzetništva i obrta Gordan Maras. Riječ je o projektu koji se sufinancira sredstvima Europskog socijalnog fonda, a u cilju unaprjeđenje učinkovitosti radne snage, razvoj ljudskog kapitala i jačanje socijalne uključenosti u Hrvatskoj. Ministri su pozvali poduzetnike da se jave na natječaj, očekuju što veći broj prijava na taj i slične natječaje kojima bi se trebalo potaknuti jačanje gospodarstva na svim razinama. Ministar Mrsić je kazao kako je cilj ovog projekta podići obrazovanje i kompetencije ljudi koji su u poduzetništvu. “Biti poduzetnik u današnje vrijeme nije lako, vrlo je malo onih koji su rođeni poduzetnici, poduzetništvo se uči, kompetencije se stječu i ovo su projekti koji će omogućiti da poduzetnici steknu dodatna znanja, da bolje funkcioniraju na tržištu rada”, istaknuo je Mrsić. Projekt, vrijedan oko 2,3 milijuna eura, financira EU i uvod je u ono što nas čeka od 2014. do 2020., gdje će se program nastaviti dalje i šire, jer cjeloživotno učenje je važno, dodao je. Naveo je kako je u Hrvatskoj vrlo malo osoba u cjeloživotnom učenju, svega 3 do 4 posto, a ideal bi bio 30 do 40 posto. I to je ono što će nam trebati u budućnosti, podići cjeloživotno učenje, poručio je Mrsić. Krajnji cilj, kako je naglasio, povećanje je samozapošljavanja, otvaranje novih radnih mjesta i mogućnosti da se ljudi iz nezaposlenosti prebace u zaposlenost. U ovom je trenutku više od 6 tisuća ljudi koji su bili nezaposleni u projektu zapošljavanja preko Zavoda za zapošljavanje. Ministar Maras, pak, istaknuo je da se na taj natječaj mogu prijaviti, poduzetnici, obrtnici, zadruge, institucije, svi oni koji sudjeluju na tržištu. Istaknuo je kako konkurentno gospodarstvo podrazumjeva educirane poduzetnike i obrtnike i zato ova sredstva treba koristiti i podići kompetencije, jer je tržište EU-a zahtjevno, nekada i nemilosrdno, mada pruža velike izazove, ali oni koji su educirani, koji rade na sebi imat će veću šansu za uspjeh.
Skip to content