Ministar Zmajlović otvorio poučnu stazu Značajnog krajobraza Erdut “Ekološka mreža nije prepreka razvoju, nego njegov potencijal”

Nositelj projekta je Javna ustanova Agencija za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Osječko-baranjske županije, projektni partner je Općina Erdut, a vrijednost samog projekta iznosi 1.037.712,50 HRK. Poučna staza nalazi se u zaštićenom području značajnog krajobraza Erdut uz istoimeni srednjovekovni grad i nalazi se na potezu između Erduta i Aljmaša. Stazu je otvorio Ministar zaštite, okoliša i prirode Mihael Zmajlović, a otvaranju su prisustvovali načelnik općine Erdut Jugoslav Vesić i župan Osječko-baranjske županije Vladimir Šišljagić. Sama staza urađena je iz projekta integracije u EU Natura 2000-NIP (zajam Svjetske banke Ministarstvu zaštite okoliša i prirode ). Iz projekta je financirano 950.000 kuna, a ostatak je iz sredstava općine Erdut. Dužina staze iznosi 2 km, duž koje su postavljeni 1 vidikovac i 2 razgledišta i niz vrtnih elemenata, klupe, table, stepenice nazvane “stepenice zdravlja”. “Ovdje je riječ o specifičnom području s oštro urezanim lesnim padinama prema Dunavu, visine 70 metara, te bogatim vinogradima. Teren blažeg nagiba predviđen je za rekreativce, ljubitelje prirode, a teren većeg nagiba za montibikere i one avanturističkog duha. Omogućene su edukacije za djecu na otvorenom koja mogu pridonijeti očuvanju zaštićenih područja u budućnosti, a planirano je i osnivanje edukativno-informativnog centra.” istakla je Ivana Buzuk Radoš, ravnateljica JU Agencije za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima OBŽ. Dionici na ovom projektu su: Hrvatske šume, tvrtka Binder iz Osijeka koja bila izvođač radova, krajobrazni arhitekt Rade Manojlović, kao i svi ostali sudionici koji su pomagali u implementaciji ovog projekta, a to su: Porc-Erdut Bojana Orsić, komunalno poduzeće Čvorkovac, kao i volonterske ekipe koje su radile na uređenju samog okoliša. Načelnik općine gosp. Erdut Jugoslav Vesić smatra da ovaj projekt puno znači i bez kojeg ovaj krajobraz ne bi bio to što je. “Ovo je tek jedan u nizu projekata i planiramo da sa Hrvatskim šumama, OBŽ i agencijom za zaštitu prirode i okoliša nastavimo dobru suradnju.” Župan OBŽ gosp.Šišljagić kaže kako je preko 250 mil. eura došlo u ovu Županiju iz strukturnih i kohezijskih fondova i kako je potrebna dobra suradnja od lokalne do državne razine, te nema razloga da se slični projekti ne nastave,a Županija i Reginalna razvojna agencija će u tome dati svoj doprinos. Kako bi se ovo područje zaštitilo od daljnih negativnih antropogenih utjecaja višestruko je zaštićeno na nivou Republike Hrvatske: Značajni krajobraz, te na međunarodnoj razini u sklopu ekološke mreže NATURE 2000 i UNESCO rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav. “Bioraznolikost i bogatstvo naše države u prirodnim resursima treba staviti u funkciju razvoja, da ona bude u službi čovjeka i same lokalne zajednice, ali na održiv način. Ekološka mreža nije prepreka razvoju nego njegov potencijal. Nadamo se da će se kroz ovaj projekt podići posjetiteljski kapaciteti. U proteklih godinu i pol dana u ovaj i slične projekte uloženo je 35 mil. kuna, a u podizanje kvalitete sadržaja turističko-posjetiteljske infrastrukture u Osječko-baranjskoj županiji planira se uložiti još dodatnih 20 milijuna kuna, tu prije svega mislim na Kopački rit i nastavak ove staze od Aljmaša do Erduta.” rekao je ministar Zmajlović. Jelena Eklemović, osoba na stručnom osposobljavanju
Skip to content