MJERE RURALNOG RAZVOJA Predstavljanje Mjere 6.3. POTPORA ZA RAZVOJ MALIH POLJOPRIVREDNIH GOSPODARSTAVA

Dana 27.05.2014. godine u prostoriji vijećnice općine Erdut, održana je informativno edukativna radionica za poljoprivredne proizvođače sa našeg  područja. Predavanje je održano ispred LAG-a VUKA-DUNAV.  Pri tome je u okviru provedbe Programa ruralnog razvoja 2014-2020 predstavljena jedna od mjera istog programa i to Mjera 6.3. Ova mjera se odnosi na potporu razvoja malih poljoprivrednih gospodarstava. Natječaj je koncipiran i prije svega polazi od prihvatljivih korisnika-malih gospodarstava, upisanih u upisnik poljoprivrednih gospodarstava, ekonomske veličine u ukupnom standardnom ekonomskom rezultatu od 2.000-7.999 EUR. Iznos sredstava potpore za pojedinog korisnika je 15.000,00 EURA u kunskoj protuvrijednosti. Na predavanju su prezentirane aktivnosti koje su podložne financiranju iz ove mjere kao npr, kupnja mehanizacije, strojeva, adaptacija objekata, kupnja domaćih životinja, kupnja zemljišta, sadnica za trajne nasade i slično. Ovdje je istaknuta posebno novina koja nije dosad zabilježena ni u ostalim mjerama, a to je mogućnost kupovine polovne mehanizacije. Naime jedina obveza takve kupovine je kupovina kod pravne osobe-ovlaštenog prodavača. Od propozicija natječaja objašnjen je mehanizam financiranja u kojem poljoprivrednik dobiva 100% financiranje iz drugih izvora za potrebe svoje investicije. Iznos sufinanciranja od 85% je udio Europskih sredstava, a 15% je financiranje od strane Republike Hrvatske. Isplata prve rate u iznosu od 50% od odobrenih sredstava ide odmah nakon donošenja odluke o dodjeli, dok se drugi dio iznosa od 50 % isplaćuje nakon realizacije aktivnosti prikazanih u poslovnom planu. Pri tome se napominje da poljoprivrednik mora održati gospodarstvo još 5 godina nakon zadnje isplate sredstava. Moramo napomenuti da je predavanje bilo izuzetnog interaktivnog karaktera, što je i bio cilj. Poljoprivrednici su uglavnom imali ideje i planove u što bi htjeli investirati da unaprijede proizvodnju i sa pozitivnim reakcijama su ispraćene informacije i samo predstavljanje mjere ovakvog tipa, jer se tu daje šansa malim gospodarstvima koja inače nemaju kapacitete za velike natječaje.   U Dalju, 28.05.2015.  

                                                                                                 Siniša Bulajić,dipl.ing.agr.

Skip to content