Novi Pravilnik o provedbi izravne potpore u poljoprivredi i IAKS mjera Ruralnog razvoja za 2019. godinu stupio na snagu

Dana 15.03.2019. godine u KULTURNOM I ZNANASTVENOM CENTRU MILUTIN MILANKOVIĆ u Dalju održano je predavanje iz područja poljoprivrede na kojemu su teme bile nove odredbe vezane za izravnu potporu i IAKS mjere za 2019. godinu. Osnovni razlog organizacije predavanja je stupanje na snagu novog Pravilnika o provedbi izravne potpore u poljoprivredi i IAKS mjera Ruralnog razvoja za 2019. godinu, koji je objavljen u „Narodnim novinama“ br. 21/2019, a zaprimanje jedinstvenih zahtjeva započelo je 4. ožujka 2019. i traje do 15. svibnja 2019. godine. Predavanje su održali predstavnici Ministarstva poljoprivrede Republike Hrvatske u suradnji sa PODUZETNIČKO-RAZVOJNIM CENTROM OPĆINE ERDUT LOKALNOM RAZVOJNOM AGENCIJOM d.o.o.
Prema sadržaju pravilnika poljoprivredni proizvođači koji žele osim izravnih plaćanja ostvariti potporu za IAKS mjere (M10, M11, M13 i M14) iz Programa ruralnog razvoja RH za razdoblje 2014.-2020., zahtjev za potporu podnose preko jedinstvenog zahtjeva putem AGRONET sustava. Zahtjev se može popuniti samostalno, ispisati te poslati poštom ili ga osobno donijeti u podružnicu Agencije u svojoj županiji do 15. svibnja 2019. godine.
Ovogodišnji Pravilnik donosi neke novosti o IAKS mjerama u odnosu na prethodni od kojih izdvajamo:

Mjera 10 Poljoprivreda, okoliš i klimatske promjene

U mjeri 10, podmjeri 10.1. promijenjena je postojeća obveza o trajanju izobrazbe sa dosadašnjih 18 sati na 6 sati.
U podmjeri 10.1., tipu operacije 10.1.2. Zatravnjivanje trajnih nasada dodane su dvije nove obveze:

  • održavati površinu između redova košnjom ili malčiranjem najmanje 4 puta godišnje ipodručje između redova mora biti zatravnjeno tijekom petogodišnjeg obveznog razdoblja.

Osim toga, za ovaj tip operacije povećan je iznos potpore.

Mjera 11 Ekološki uzgoj

U mjeri 11, podmjeri 11.1. promijenjena je postojeća obveza o trajanju izobrazbe sa dosadašnjih 18 sati na 6 sati.
Poljoprivredni proizvođači su upoznati sa novim pravilima i obvezama koje je zakonodavac postavio, te možemo napomenuti da je predavanje bilo veoma interaktivnog karaktera.

U Dalju, 15.03.2019.
PODUZETNIČKO-RAZVOJNI CENTAR OPĆINE ERDUT
LOKALNA RAZVOJNA AGENCIJA d.o.o.
Siniša Bulajić, dipl.ing.agr.

Skip to content