Obilježen Međunarodni dan materinskoga jezika u Slovačkom centru za kulturu Našice

Po treći puta ove godine, u suradnji s OŠ kralja Tomislava, obilježen je Međunarodni dan materinskoga jezika i to 24. I 25.2.2015. u prostorijama Slovačkog centra za kulturu Našice, odnosno Saveza Slovaka. SKC su 24.2. posjetili učenici 7. A razreda u pratnji učiteljice slovačkog jezika Ane Marošević, razrednice Dubravke Zubak te učiteljice geografije Ivane Mesić -Kiš. Susret je ponovljen 25.02. s učenicima 6., 7. i 8. razreda, koji u Osnovnoj školi kralja Tomislava pohađaju sate slovačkog jezika, a koji su SKC posjetili ovaj put samo u pratnji učiteljice Ane Marošević. Dobrodošlicu posjetiteljima poželjela je ravnateljica SKC-a Sandra Kralj Vukšić, koja ih je informirala o radu ove institucije, a u ime Saveza Slovaka prisutne je pozdravila i tajnica Branka Baksa. Nakon uvodnih riječi prezentaciju je održala kustosica SKC-a Tatjana Buha, koja je učenike upoznala s nekim karakteristikama slovačkog jezika, s osobnošću Ljudovita Štura i razlozima zašto je važno očuvati i njegovati materinski jezik. Nakon predstavljanja geografskih i kulturnih značajki Slovačke uslijedila je mala provjera znanja u obliku kviza čime je završen edukacijski dio susreta. Potom su učenici pokazali svoju kreativnost pri izradi knjižnih oznaka pri čemu su koristili citate kodifikatora slovačkog književnog jezika Ljudovita Štura, budući da je 2015. godinu Ministarstvo kulture proglasilo upravo godinom Lj. Štura.
Skip to content