Održan Panona fest 2013

Panona fest korak je dalje u promociji Panone-robne marke koja je nastala kao rezultat projekta Udruge za kreativni razvoj Slap iz Osijeka pod nazivom Ethno-brand. Kroz ovu robnu marku svoje proizvode mogu plasirati udruge i mali obrti. U Slavoniji gdje postoje odlični preduvjeti za ekoturizam, moguće je plasirati ne samo rukotvorine i suvenire, nego i prehrambene proizvode malih ekoloških obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava i zadruga.Ovim festivalom za “bijeg od urbanog” promiču se upravo ekoturistički potencijali, socijalno poduzetništvo i ruralni razvoj kao temelj podizanja kvalitete života na području na kojem živimo i radimo. Manifestacija je ovo koja se održava po drugi put i širi turističku ponudu općine. Festivalska događanja bila su smještena na potezu od Osijeka do Erduta. U petak 20. rujna, kao uvodni dan u okviru festivala izrađen je veliki Panona crtež. Učenici prvog i petog razreda osnovne škole u Dalju pod vođstvom učiteljice Milice Bačić, koja je bila i kreatorica ovih radionica i uz pomoć učiteljice Ivanke Popović četiri dana su izrađivali crtež koji su predstavili kroz priču. Sa puno mašte, eko materijala, kora drveta, lišća, kukukuruza, pšenice,raznih bobica oslikali su logo Panona festa i šest slova.Priča kaže da je nekada davno postojala vila Panona, dobra vila koja je obilazila sela i gradove i pomagala ljudima, tako je jednog dana došla do sela Dalj, gdje su ljudi umirali od gladi, a ona se kao dobra vila sažalila na njih i odlučila da im pomogne, tako što im je dala sve blagodeti ovog kraja, polja kukuruza, pšenice, vinograde da bi preživeli. Dječija mašta se dosjetila, pa je ubacila i danas moderne bicikliste koji prolaze ovim putevima i pecaroše na Dunavu. Crtež je bio izložen na dunavskoj šetnici. U KZC Milutin Milanković u Dalju istovremeno je održana konferencija pod nazivom “Održivi i odgovorni turizam-perspektive regionalnog razvoja”. Konferencija, kao i cjeli festival sastavni su dio projekta Turistica, financiranog od strane EU kroz IPA prekogranični program Mađarska-Hrvatska kojim se nastoje povezati resursi i organizacije koje se bave ruralnim i ekoturizmom. Nositelj projekta je udruga Slap iz Osijeka, a partneri u provedbi projekta su Regionalni resursni centar južnog Zadunavlja (DDRFK) iz Pečuha, Općina Erdut i TZ Grada Osijeka. Projekt je vrijedan 352.982 eura. Izlagači na konferenciji su bili dr. sc. Hrvoje Carić sa Instituta za turizam Zagreb, koji je govorio o aspektima razvoja turizma u Istočnoj Slavoniji-mogućnostima, trendovima i planiranju.Oposjećivanju u zaštićenim područjima RH i primjeru dobre prakse PP Medvednica govrila je mr.sc.biol. Snježana Malić-Limari, ravnateljica JU “Park prirode Medvednica”, a na temuPoučna staza značajnog krajobraza Erdut – primjer dobre prakse stvaranja pretpostavki za razvoj ekoturizma kontinentalne Hrvatske govorile su Bojana Orsić, direktorica Poduzetničko razvojnog centra Erdut i Ivana Buzuk-Radoš ravnateljica JU Agencije za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području OBŽ. Partnere iz Mađarske predstavila je Silvia Bognar koja je govorila o ekoturizmu u regiji južne Mađarske i o njihovim problemima kroz praksu. Konferencija je imala za cilj pokrenuti i izraditi platformu zajedničkog djelovanja kako bi se pratili suvremeni trendovi u području kontinentalnog turizma, prepoznala atrakcijska osnova, te zajedničkim radom kroz slijedeće mjesece izradili paketi proizvoda za ciljana emitivna tržišta, a takođe je uvod u stvaranje regionalnog partnerstva i turističke agencije za receptivni turizam prekogranične Panonske regije. U večernjim satima u osječkoj Tvrđi odžana je promocija knjige Vesne Krmpotić “Majka Indija”, a u HNK-u Osijek modra revija na kojoj su bile predstavljene nove Panona i Humana kolekcije. Modeli na reviji bile su žene u poduzetništvu. Nastavak je bio u subotu 21. rujna koja je bila rezervirana za Panona Reli, rekreativno-avanturističke rute (pješačenje,fotosafari, vožnja biciklom i kanuima kroz jedinstveni krajolik Kopačkog rita, Drave i Dunava) čiji sudionici na različite načine i različitim putevima obilaze kontrolne točke na putu prema završnoj fešti u Erdutu. Program je upotpunio nastup plesne skupine Ritmos, žongleri vatrom, spaljivanje slamnatog zmaja, kao i mađarski etno-jazz sastav, ali i ambijent Erdutskih vinograda. Jelena Eklemović, osoba na stručnom osposobljavanju u PORC-u Erdut
Skip to content