ODRŽANA „KAVA SA SUSJEDOM“ U OPĆINI ERDUT

Općina Erdut je 16. prosinca bila mjesto okupljanja predstavnika lokalnih samouprava, udruga i poduzenika i svih onih koji se bave EU projektima ili ih zanima njihovo pisanje i provedba. Na ovoj jedanaestoj po redu, ujedno i poslednjij u Hrvatskoj  „kavi sa susjedom“  predstavljena je općina Erdut i projekti, kao i Kulturno-znanstveni centar „Milutin Milanković“. Predstavnicima dvanaest općina iz Hrvatske i Srbije bio je upriličen doček doborodošlice u novootvorenom vinskom muzeju „Teutoburgium“, gdje se kušalo kuhano vino i zakuska. U rodnoj kući  Milutina Milankovića predstavljeni su primjeri dobre prakse i projekti koje je općina provodila i koje planira aplicirati i implementirati u budućnosti.  Voditelj projekta Miljenko Turniški otvorio je događanje i istaknuo da je to aktivnost koja je završna faza projekta „Podrška umrežavanju i europskoj suradnji gradova i općina“, a cilj mu je umrežavanje i razmjena iskustava. Načelnik općine Erdut gosp. Jugoslav Vesić predstavio je općinu, komunalno-infrastrukturne investicije,  kao i sve ono što je općina radila u proteklom periodu. Istaknuo je da je prioritet razvitak i podizanje gospodarstva. Potencijal općine leži u poljoprivredi, vinogradarstvu, voćarstvu, ali i turizmu i netaknutoj prirodi.  Direktor KZC gosp. Đorđe Nešić u svom izlaganju „Kulturni i znanstveni centar Milutin Milanković jučer, danas, sutra“ predstavio je centar i osvrnuo se na rad poznatog znanstvenika, kao i na projekte kroz koje ovaj centar planira da se uređuje. Svi prisutni mogli su da obiđu i donji dio objekta i da vide muzej  sa djelom i radom Milutina Milankovića, kao i njegovu teoriju ledenih doba i model precesije zemlje. U drugom djelu programa stručni izlagač Srđan Antič iz Dialogue Centra Nansen, kao primjer dobre prakse prekogranične suradnje izložio je projekt „Pruži ruke preko granice“, a suština projekta je bila osnaživanje grupe mladih iz Hrvatske i Srbije koji su educirani na temu identiteta, kulturne različitosti i kulturne baštine dunavske regije. Završno izlaganje održala je gosp. Bojana Orsić direktorica Poduzetničko-razvojnog centra općine Erdut kao primjer dobre prakse stvaranja pretpostavki za razvoj ekoturizma kontinentalne Hrvatske -„Poučna staza značajnog krajobraza Erdut“. Ovim projektom započeta je mreža tematskih puteva na koju se nastavljaju nove projektne ideje i duhovni, zeleni, vinski i putevi kulture i znanja. Poduzetničko-razvojni centar osnovan je 2007. godine i do danas kroz razne projekte povučeno je više od 15 mil. kuna iz raznih fondova. Druženje je nastavljeno u vinariji Antunović, a zadnja kava sa susjedom održati će se u Subotici, čime se i završava ova projektna aktivnost. Jelena Eklemović, osoba na stručnom osposobljavanju u PORC-u Erdut

Galerija slika

Skip to content