POUČNA STAZA ZNAČAJNOG KRAJOBRAZA ERDUT

Kulturni i znanstveni centar Milutin Milanković u Dalju bio je domaćin kratkom predstavljanju projekta Poučna staza značajnog krajobraza Erdut. Ovim je projekt i ušao u proces provedbe. Prezentaciji su prisustvovali svi relevantni dionici u projektu:

 • Javna ustanova Agencija za zaštitu prirode Osječko-baranjske županije kao nositelj projekta
 • Općina Erdut, partner na projektu i mjesto provedbe projekta,
 • Izvođač radova, poduzeće Binder d.o.o. Osijek
 • Gospodin Rade Manojlović, nadzorni inženjer na projektu.

Kao i drugi zainteresirani, predstavnici Hrvatskih šuma, Upravnog odjela za prostorno uređenje, graditeljstvo i zaštitu okoliša OBŽ, predstavnici medija.

DETALJI PROJEKTA

 • Lokacija projekta Osječko-baranjska županija, Općina Erdut, selo Erdut
 • Ekološka mreža Republike Hrvatske
 • HR2000374 Erdut, 755,6 ha
 • HR5000013 Drava, 153.518,4 ha
 • HR1000016 Podunavlje i donje Podravlje, 82.490,4 ha
 • HR 2000735 Dalj, točkasti lokalitet (udaljen cca 1.600 m od zahvata)
 • Zaštićeno područje
 • Značajni krajobraz Erdut, 160 ha
 • Regionalni park Mura-Drava, 144.695,5 ha
 • – na međunarodnoj razini predložen za rezervat biosfere Mura-Drava-Dunav
 • (prema kriterijima UNESCO Programa Čovjek i biosfera)

Svrha projekta

Poučna staza Značajnog krajobraza Erdut podrazumijeva uređenje staze u pet segmenata, ukupne duljine oko 2 km. Staza je planirana na šumom obraslim padinama koje se protežu između starog grada Erduta i obala Dunava. Uz stazu su predviđene i tri karakteristične točke – jedan vidikovac i dva razgledišta, te info table na kojima će se posjetiteljima predstaviti prirodne i kulturno-povijesne posebnosti kraja. Zahvat uključuje i formiranje šumske prosjeke s ciljem otvaranja vizure na tok rijeke Dunav i srednjovjekovni grad Erdut. Osnovna svrha projekta je edukacija o značaju prirodnih i kulturnih vrijednosti ovog područja.

Projekt je financiran sredstvima Svjetske banke i općine Erdut.

Bojana Orsić, dipl.oec.

Skip to content