Projekt SLOVAKE.EU Dobio je novog, pridruženog partnera Slovački kulturni centar iz Našica

Projekt SLOVAKE.EU Dobio je novog, pridruženog partnera Slovački kulturni centar iz Našica. Ovo proširenje partnerskih institucija veoma je značajno za samu promidžbu projekta koji je dobar primjer kako se korištenjem modernih tehnika i umrežavanjem može omogućiti širenje određenih znanja svim dionicima. Poduzetničko razvojni centar općine Erdut će i dalje rado učestvovati u svim ovakvim i sličnim projektima koji su generatori znanja, ali i koji dijele to znanje sa svim zainteresiranim korisnicima. Za PORC Erdut Bojana Orsić, mag.oec., direktorica Centra Slovački centar za kulturu Našice – pridruženi partner na europskom projektu Slovake.eu Slovački centar za kulturu Našice sudjeluje na projektu Slovake.eu sa statusom pridruženog partnera. Tako je odlučeno na sastanku partnera projekta, u Vilniusu, koji je održan od 03. do 06. ožujka 2014, čime SKC Našice ostvaruje prvo sudjelovanje na europskom projektu. Nadležno ugovorno tijelo ovog projekta je Izvršna agencija za obrazovanje, audio-vizualne i kulturne politike – EACEA Lifelong Learning Programm – PROGRAM EUROPA ZA GRAĐANE. Projekt s ciljem omogućiti besplatno učenje slovačkog jezika putem internetskog portala www.slovake.eu realiziran je još u razdoblju 2009. -2011. Nositelj ovog projekta Slovačka agencija Edukácia@internet realizirao je projekt izuzetno kvalitetno, te je zbog velike uspješnosti ugovorno tijelo Europske unije krajem 2013. godine potvrdilo interes za nastavkom projekta i to ponovo u trajanju dvije, odnosno najduže tri godine. Na projektu sudjeluje devet partnera iz ukupno sedam zemalja – iz Slovačke Edukácia@Internet, Institut za jezičnu i strukovnu pripremu stranih studentata –Centar dodatnog obrazovanja Sveučilišta Komenskog i Jezikoslovni institut Ljudivita Štura, iz Njemačke Studio GAUS, iz Francuske Fancuski nacionalni institute orijentalnih jezika I civilizacija, iz Mađarske Mađarska akademija znanosti, iz Litve Sveučilište u Vilniusu, iz Poljske Ahoj Slovakia – Istraživački institut za lingvistiku te iz Hrvatske Poduzetničko razvojni centar Općine Erdut. Glavna uloga hrvatskog partnera Poduzetničko razvojnog centra općine Erdut je prevođenje sadržaja web stranice na hrvatski jezik, kako bi u slijedeće dvije godine i hrvatskom ugovornom području bilo omogućeno samostalno učenje slovačkog jezika putem ovog internetskog portala. Glavna uloga Slovačkog centra za kulturu, kao pridruženog partnera je sudjelovanje u diseminaciji projekta. Ističući prednost neograničenog vremenskog korištenja i stalne dostupnosti putem interneta nastojati ćemo projekt učiniti vidljivim i dostupnim svim zainteresiranim za učenje slovačkog jezika, bilo da se radi učenju materinjeg jezika ili stranog jezika te bez obzira na starosnu dob. Projekt za slovačku zajednicu ima vrlo veliku vrijednost obzirom da predstavlja direktnu mjeru u nastojanju zaustavljanja nepovoljne situacije u kojoj se slovački kao materinjeg jezika Slovaka u Hrvatskoj nalazi. Vrijednost projekta prepoznalo je i Slovačko ministarstvo vanjskih poslova, stoga ćete poveznicu na ovaj projekt naći i na web stranici Slovačkog veleposlanstva u Hrvatskoj. Projekt će biti završen uoči početka predsjedanja Slovačke republike u Vijeću Europske unije, koje je planirano za 2016. godinu i biti će korišten u promociji jezika predsjedavajuće zemlje. Naime, Slovačka republika će na ovaj način moći gotovo svim stanovnicima Europske unije ponuditi besplatno učenje slovačkog jezika, obzirom da je stranica www.slovake.eu do sada dostupna na češkom, engleskom, esperantu, francuskom, litvanskom, mađarskom, njemačkom, poljskom, ruskom i španjolskom jeziku, a uskoro i na hrvatskom jeziku. dr. sc. Sandra Kralj Vukšić
Skip to content