SVEČANO PREDSTAVLJANJE REZULTATA 19 EU PROJEKATA U SLAVONSKOM BRODU

Projekti poslovne i turističke infrastrukture financirani bespovratnim sredstvima Europske unije, predstavljeni su u utorak 4.studenog u Slavonskom Brodu. Načelnik općine Erdut Jugoslav Vesić, direktorica Poduzetničko razvojnog centra Bojana Orsić i projekt menadžer Siniša Bulajić predstavili su projekt “Razvoj infrastrukture u gospodarskoj zoni Bijelo Brdo”. Ovom događaju prisustvovao je i potpredsjednik vlade Republike Hrvatske i ministar regionalnog razvoja i fondova Eurospke unije Branko Grčić. Svi projekti financirani su iz 2. poziva Sheme dodjele bespovratnih sredstava za poslovnu infastrukturu u okviru prve prioritetne osi Operativnog programa za regionalnu konkurentnost 2007-2013. 11 projekata poslovne infrastrukture i 8 projekata turističke infrastrukture, ukupne vrijednosti 21,24 milijuna eura rezultirali su sa 68 novoosnovanih ili proširenih poduzeća, s tri nova poduzetnička inkubatora u kojima su izgrađena i uređena 43 poslovna prostora. Broj posjeta potpomognutim kulturnim i turističkim mjestima povećao se za 300.000. Općina Erdut kao korisnik sredstava ove sheme također je predstavila rezultate projekta Razvoj infrastrukture u gospodarskoj zoni Bijelo Brdo. Da podsjetimo Gospodarska zona se nalazi u Bijelom Brdu i zauzima 2,4 ha bruto površine, od čega je 1,6 ha korisne površine. Projektom su obuhvaćene 4 faze radova u kojima je napravljeno sljedeće:
  • 0,93 km cesta sa asfaltnom bazom
  • Postavljeno 33 rasvjetna stupa
  • 0,82 km sustava odvodnje oborinske vode
  • 1,024 km vodoopskrbnog sustava
  • Uređeno 115 parking mjesta
Najvažniji rezultat svakog projekta pa tako i ovog kojeg je provodila Općina Erdut ogleda se u održivosti projekta nakon provedbe. Tu ponosno želimo istaći činjenicu da na polovici od ukupne površine gospodarske zone svoju djelatnost već obavlja tvrtka Granolio d.d koja se bavi otkupom žitarica i zapošljava 2 osobe sa područja općine Erdut. Pomenuta tvrtka radi kooperaciju sa više od 50 poljoprivrednih proizvođača našeg područja koji obrađuju oko 4.000 ha površina. Općina Erdut je trenutno u pregovorima za drugi dio gospodarske zone koji je na raspolaganju. Ukupna vrijednost 19 projekata poslovne i turističke infrastrukture je više od 160 milijuna kuna, uz EU udio od 115 milijuna kuna i nacionalni udio od 45 milijuna kuna. Cilj ove sheme je jačanje sektora malog i srednjeg poduzetništva te stvaranje novih radnih mjesta. Predstavljanje se održalo na lokaciji Srednje škole Matije Antuna Reljkovića koja je uspješno provela projekt regionalnog istraživačko-razvojnog biotehnološkog centra Brodsko-posavske županije. U predstojećem periodu Republici Hrvatskoj kao članici EU stoji na raspolaganju 10,7 milijardi eura iz europskih strukturnih i investicijskih fondova. To je prilika za novi razvojni ciklus, ističe ministar Grčić. Stoga je veoma važno ojačati kapacitete, a prije svega ljudske resurse i steći kompetencije za uspješno apliciranje projektnih prijedloga na natječaje prije svega iz EU fondova a također i iz domaćih fondova. Obzirom na oslabljeno gospodarstvo u našoj državi ovakav način privlačenja novca za javno dobro je izuzetan model za zapošljavanje mladih ljudi, te stjecanje novih znanja i kompetencija. Poduzetničko razvojni centar općine Erdut Siniša Bulajić, dip.ing.agr.

Galerija slika

Skip to content