U DALJU OTVOREN VINSKI MUZEJ TEUTOBURGIUM

Nakon regionalne vinoteke u Osijeku i manjih vinoteka u Drenju i Feričancima, danas je u Dalju otvoren i četvrti vinski muzej u sklopu projekta Wine tour Osječko-baranjske županije. Temeljni cilj projekta jeste unapređenje i razvoj vinskog turizma na području Osječko-baranjske županije, koji bi trebao rezultirati smanjenjem nezaposlenosti i povećanjem bruto nacionalnog dohotka po stanovniku. Projekt je usmjeren na stvaranje novih i uređenje postojećih vinskih i kulturnih turističkih atrakcija kroz koje će turisti i domaće stanovništvo imati priliku upoznati se s tradicijom proizvodnje vina, te degustirati najpoznatija vina s područja Osječko-baranjske županije, kao i drugom ponudom autohtonih proizvoda s područja turističko-vinskih cesta. Nositelj projekta je Osječko-baranjska županija, a partneri na projektu su gradovi Osijek i Beli Manastir, općine Draž, Drenje, Erdut, Kneževi Vinogradi, Feričanci, Popovac, Turistička zajednica Osječko-baranjske županije i Turistička zajednica Baranje, te Regionalna razvojna agencija Slavonije i Baranje. Vinoteka u Dalju je nastala uređenjem starog podruma u središtu mjesta. Dobila je ime po starom rimskom nazivu mjesta Dalj-Teutoburgium. Još od tada ovaj kraj je poznat po vinu i vinovoj lozi. U uređenje prostora muzeja i izgradnju tri kilometra vinskih cesta na tom području uloženo je 1.600.000,00 kn. Vrijednost cijelog projekta je gotovo deset milijuna kuna i financiran je najvećim dijelom iz sredstava Europske unije. Vinoteka Dalj nosi ponudu svih vinara s područja Erdutskog vinogorja i svima njima je taj novouređeni prostor otvoren za predstavljanje svoje ponude i za edukacije. ” Mi smo vrlo zadovljni ovim projektom, uključili smo se u njega vrlo rado. Imali smo pripremljenu svu dokumentaciju, bilo nam je jako bitno da sačuvamo ovaj prostor, ovaj tradicionalni stari podrum i od njega je napravljen ovaj mini-muzej.” rekao je načelnik Općine Erdut Jugoslav Vesić. Na otvaranju muzeja bili su i gosti iz Vojvodine, koji kažu da će projekt pokušati prepisati i primjeniti na svom području, te presudnim drže udruživanje i zajednički nastup vinara na regionalnoj razini. U muzeju će biti zaposlena jedna osoba i to je polazište za sve posjetitelje koje zanima vino i turistička ponuda ovog kraja. “Ne treba zaboraviti da smo županija sa najbržim rastom kontinentalnog turizma u republici Hrvatskoj, a da su ova svjetska vrhunska vina, kvalitetna vina iz ova četiri vinogorja našla svoje mjesto na policama svjetskih destinacija.” kaže župan Osječko-baranjske županije Vadimir Šišljagić. Projekt završava do rujna, a osim vinoteka uređeno je i 17 km vinskih cesta na području osječko-baranjskog vinogorja. Jelena Eklemović, osoba na stručnom osposobljavanju
Skip to content