Upute poljoprivrednicima za ovogodišnju sjetvu

 
Ministarstvo poljoprivrede objavilo je važne upute poljoprivrednicima koji za 2015. godinu žele ostvariti prava na plaćanja u okviru programa osnovnog plaćanja sukladno reformi Zajedničke poljoprivredne politike – Hrvatskom modelu izravnih plaćanja u programsko-financijskom razdoblju 2015.-2020.

Poljoprivrednici su se dužni na svim prihvatljivim hektarima svojeg poljoprivrednog gospodarstva pridržavati poljoprivrednih praksi korisnih za klimu i okoliš  od 1. siječnja 2015. godine, što znači da je već pri planiranju jesenske sjetve u 2014. godini potrebno voditi računa o pridržavanju ovih praksi.

Pridržavanje ovih praksi omogućit će poljoprivrednicima ostvarenje dodatnog prava na osnovno plaćanje po hektaru.

Iznos ovog dodatnog plaćanja – zelenog plaćanja ovisit će o vrijednosti osnovnog prava na plaćanja. Poljoprivredne prakse korisne za klimu i okoliš su:

  1. raznolikost usjeva
  2. postojanje ekološki značajne površine na poljoprivrednoj površini
  3. održavanje postojećih trajnih travnjaka

Detaljne upute poljoprivrednicima za ovogodišnju sjetvu možete pročitati na slijedećem linku:

http://www.mps.hr/default.aspx?id=11937

Više o reformi Zajedničke poljoprivredne politike (ZPP) saznajte na slijedećem linku:

http://www.mps.hr/default.aspx?id=11750

Skip to content