UVOĐENJE EURA U REPUBLICI HRVATSKOJ

 Euro je zajednička valuta više od 340 milijuna ljudi, a u Republici Hrvatskoj to postaje 01.01.2023. godine. 

Euronovčanice izdaju nacionalne središnje banke europodručja u količinama odobrenim od strane Europske središnje banke i zakonsko su sredstvo plaćanja u svim državama europodručja. 

Euronovčanice se proizvode na 11 lokacija područja Europske Unije. .

GDJE, KADA, KOLIKO I DOKLE MOŽEMO MIJENJATI KUNE U EURE?

Glavnu ulogu u postupku zamjene valute imat će banke, Fina i Hrvatska pošta d.d. u čijim će se poslovnicama tijekom prvih dvanaest mjeseci od dana uvođenja eura ( 01.01. DO 31.12.2023. ) moći bez naknade uz primjenu fiksnog tečaja konverzije ( 1 euro = 7,53450 kuna )  provesti zamjena valute.

Broj novčanica i kovanica kuna koje će se moći zamijeniti za eursku gotovinu u jednoj transakciji bez naknade bit će ograničen na najviše 100 novčanica i 100 kovanica. Međutim, treba napomenuti da će građani kunsku gotovinu moći bez ikakvih ograničenja i naknada konvertirati u eure polaganjem novca na bankovne račune.

Nakon isteka prvih 12 mjeseci te banke, Fina i Hrvatska pošta d.d. prestanu pružati uslugu zamjene valute, novčanice i kovanice kuna moći će se zamijeniti samo kod HNB-a, i to također bez naknade.

HNB će trajno mijenjati novčanice kuna, dok će se kovanice moći zamijeniti u roku od 3 godine od dana uvođenja eura.

RAZDOBLJE PLAĆANJA I U KUNAMA I U EURIMA

Razdoblje dvojnog optjecaja je razdoblje u kojem se za gotovinska plaćanja mogu upotrebljavati kune i euri. 

Dvojni optjecaj započinje 1. siječnja 2023. u 00:00 sati te završava 14. siječnja 2023. u 24:00 sata. 

Za vrijeme dvojnog optjecaja, trgovac ili primatelj plaćanja nije dužan prihvatiti više od 50 kovanica kune u jednoj transakciji. 

Zakon o uvođenju eura kao službene valute u RH predviđa izuzeće od primjene pravila dvojnog optjecaja. Naime, ako poslovni subjekt nije u objektivnoj mogućnosti ostatak iznosa vratiti u gotovom novcu eura, prema čl. 40., st. 2. ostatak iznosa može vratiti u gotovom novcu kune ili gotovom novcu kune i gotovom novcu eura.

PREPORUKE ZA LAKŠE USVAJANJE NOVE VALUTE

Građanima se preporučuje da u prvim danima 2023. u transakcijama što je više moguće koriste debitne kartice.

Kako bi se olakšalo poslovanje gotovinom u prvim danima nakon uvođenja eura, već sada građani  mogu  pribaviti početne pakete kovanica eura, što će im omogućiti da od prvoga dana 2023. plaćaju u novoj valuti.

Bankomati će u prvim mjesecima 2023. biti opskrbljeni uglavnom novčanicama eura manjih apoena (od 10 i 20 eura).

Prilog pripremila:

Bojana Orsić, mag.oec.

Skip to content