ZIMSKA PREDAVANJA ZA POLJOPRIVREDNIKE

Dana 23.01.2015. godine u Kulturnom i znanstvenom centru Milutin Milanković s početkom u 10 sati održano je prvo po redu zimsko predavanje za poljoprivredne proizvođače sa području općine Erdut. Već tradicionalan ciklus predavanja informativno edukativnog karaktera i ove godine je pripremljen za poljoprivrednike našega područja. Na ovoj radionici gosti predavači su bili Poljoprivredni institut Osijek, Hrvatska poljoprivredna savjetodavna služba, te Syngenta kao sjemenska kuća. Predstavnici Poljoprivrednog instituta, te Syngente kao sjemenskih kuća predstavili su sortimente iz njihove palete proizvoda, sa posebnim osvrtom na novine koje su u ponudi za 2015. godinu. Pri svojim izlaganjima predavači su rezimirali stanje u poljoprivrednoj proizvodnji u prošloj godini od nepovoljnim vremenskim uvjetima za pojedine kulture, te istakli važnost agrotehničkih mjera za ovu godinu. Predavanje Hrvatske poljoprivredne savjetodavne službe imalo je temu Reforma zajedničke poljoprivredne politike za razdoblje 2015.-2020. te „Zelena plaćanja“ u poljoprivrednoj proizvodnji, usmjerena održivom razvoju poljoprivrede. Ova plaćanja su dio izravnih plaćanja u poljoprivrednoj proizvodnji. Za provedbu izravnih plaćanja prema novom modelu Republika Hrvatska ima na raspolaganju maksimalno 2,5 milijardi eura, od čega će iz EU proračuna biti osigurano 1,5 milijardi eura ili oko 60 %. Veoma je bitan podatak da će umjesto smanjenja potpore velikim proizvođačima biti uvedena preraspodjela plaćanja usmjerena na poljoprivrednike sa veličinom posjeda do 20 ha, to su tzv. mala i srednja poduzeća. Uvodi se i program za mlade poduzetnike kao jedan novi vid poticanja poljoprivredne proizvodnje među mlađim generacijama. Radionica je bila interaktivnog karaktera na kojoj su poljoprivredni proizvođači postavljali pitanja, kako u vezi novih sorti na tržištu, tako i u vezi izravnih plaćanja. To je još jedan dokaz interesa za poljoprivrednu proizvodnju, nove trendove i postignuća, kao i za nova prava i obveze koje sa sobom nosi članstvo Republike Hrvatske u EU. U Dalju, 26.01.2015. Siniša Bulajić, dipl.ing agr.

Galerija slika

Skip to content